piątek, 26 kwietnia 2013

Coś o mięśniach. Troche teorii.


Najpierw warto zapoznać się trochę z układem mięśni:Atlas ćwiczeń
Świetnie opisane dane grupy mięśniowe a do tego przykłady ćwiczeń na daną partie jak i inne przydatne informacje(tabele regeneracji danej parti mięśniowej,wszystko o planie, rodzajach i metodach treningów siłowych).


Brzuch

Ćwiczymy w odpowiedniej kolejności: 
 
 Mięśnie dolne brzucha (np.unoszenia nóg w leżeniu na plecach)  
Mięśnie skośne brzucha (np.skłony boczne z hantlami, spięcia w leżeniu na boku, unoszenie nóg ze skrętem)  
Mięśnie górne brzucha (np.klasyczne brzuszki, spięcia brzucha)


Czas ćwiczeń to ok.30min.
 
 
Nie należy wykonywać np. tylko brzuszków. Należy zaangażować wszystkie partie mięśni(dolne,skośne,górne) przez dobór odpowiednich ćwiczeń(do wyboru na stojąco,na leżąco,siedząc,a nawet w klęku,wybór przyrządów również jest ważny np.hantle,piłki,obciążniki itd.) by organizm nie przyzwyczaił sie do jednej ''rutyny''. 
 

Ćwiczenia na brzuch jedynie wyrzeźbią mięśnie wiec niezbędne jest ćwiczenie aerobów,interwałów(czyli wytrzymałościówek) by zrzucić tłuszcz w celu uwidocznienia mięśni.


Należy skupić się na pracy mięśni oraz mocno je napinać 
 
 
Najważniejsze jest zdrowe odżywianie,dobrane do danej aktywności fizycznej(wyszczuplanie np.dieta redukcyjna,niskowęglowodanowa, umięśnianie np.dieta wysokobiałkowa z węglowodanami złożonymi,ale tutaj każdy już sam powinien dobrać styl i sposób odżywiania do własnych predyspozycji) bez tego żadne ćwiczenia nie dadzą rezultatu.

          Nogi             
 


Mięsień czworogłowy uda jeden z największych mięśni ludzkiego organizmu,odpowiada m.in. za chodzenie, bieganie, utrzymywanie pozycji stojącej, zginanie, .

Mięsień dwugłowy uda. Jego podstawowym zadaniem jest zginanie stawu kolanowego,zginanie, przywodzenie


Aby wyszczuplić nogi najlepsze będą ćwiczenia cardio ze średnią intensywnością (czyli pospolite aeroby) bez obciążania czyli po równym podłożu ,skakanka,stepper,rower.
 • Bardzo dobrze wykonać trening aerobowy tuż po treningu siłowym.
 • Wykonywać dużą ilość powtórzeń z mniejszym obciążeniem. 
 • Rozciąganie pomoże wysmuklić nogi.

Aby umięśnić nogi należy ćwiczyć z utrudnieniem,czyli jeśli wybór treningu to bieg należy wybrać trasę z górkami,gdy jest to rower należy ustawić obciążenie za pomocą przerzutek itp.
 • Niezbędny jest w tym przypadku trening siłowy z mniejszą ilością powtórzeń lecz większym obciążeniem.Pośladki

                                          

Wyróżniamy trzy partie mięśni pośladków:

-mały
-średni
-wielki.

Mięśnie te pracują m.in. przy wstawaniu z krzesła, podnoszeniu się z przysiadu, wchodzeniu po schodach, bieganiu.


Ukształtowanie pośladków zależy w pewnym stopniu od genów (Polki mają pupy przypominające kształtem gruszkę. Tłuszcz gromadzi się na dole pupy oraz u góry ud,a na bokach tworzą się tak zwane “bryczesy”.By ujędrnić pośladki i nadać im ładny kształt należy:
 • ćwiczyć aerobowo w celu spalenia tkanki tłuszczowej
 • ćwiczyć siłowo by zbudować mięśnie pośladków
 • Aby zaangażować te partie można wykonywać ćwiczenia podczas codziennych czynności: spięcia,''wykonywanie baletnicy'',unoszenie pośladków,przysiady.

Ramiona


 
Dwugłowy czyli biceps (przód) 
Trójgłowy triceps(Tył)


Często zapomina się o ćwiczeniach na ramiona i przedramiona.A przecież są one równie ważne jak pozostałe części.


Najlepsze do ćwiczeń są hantle,odpowiednio dobrane do rodzaju ćwiczeń oraz predyspozycji osoby trenującej.(z czasem można dokonać progresu jeśli dane hantle są już za lekkie) 
 
 
Nie należy obawiać się umięśnienia od obciążeń.Ćwiczenia na ręce dla kobiet są głównie na wyrzeźbienie oraz wzmocnienie siły(prze co np. podniesienie czegokolwiek nie sprawi już żadnej trudności,a zawieszenie firanek będzie błahostką)
W skrócie:

Nieważne czy ćwiczy się na pośladki czy na ramiona te zasady odnoszą się do wszystkich wyżej opisanych partii:

Niezbędne jest wykonywanie cardio/interwałów w celu zrzucenia tłuszczu ,który przysłania wypracowane mięśnie.

Oczywiste jest również to że bez odpowiedniego odżywiania nawet najlepszy trening nic nie da.

Ćwiczyć należy całe ciało by je wzmocnić, wyrzeźbić oraz wysmuklić. Nie ograniczajmy się do ćwiczeń tylko na ramiona lub tylko na pośladki.

Ćwiczenia na daną partię ciała należy wykonywać co 2,3 dni by mięśnie miały czas na regeneracje.

Należy też pamiętać że:

''Mięśnie "rosną" nie wtedy, kiedy się ćwiczy, tylko wtedy, kiedy odpoczywają.''


1. Trening złożony tylko z brzuszków i siadów


To dwa najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie brzucha i faktem jest, że są skuteczne. Dlaczego zatem tak trudno nimi wyrzeźbić brzuch? Dlatego, że mięśnie bardzo szybko przyzwyczajają się do treningu i przestają się wzmacniać, jeśli ćwiczy się na okrągło w ten sam sposób. Z tego powodu co 4-6 tygodni po prostu trzeba modyfikować trening. Pod pojęciem mięśni brzucha ukrywa się nie tylko mięsień prosty, który bierze udział we wspomnianych wyżej ćwiczeniach. Aby brzuch stał się płaski, trzeba też wzmacniać mięśnie skośne brzucha (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz mięsień poprzeczny brzucha.

Reklama

Wypróbuj podpory przodem (pozycja jak do pompki), podpory bokiem (na jednej ręce), rowerek (koliste ruchy nogami w przód i w tył na leżąco), ruchy polegające na skrętach tułowia.  Dobrym pomysłem jest też włączenie w trening ćwiczeń rónoważnych, które bardzo mocno angażują wszystkie mięśnie brzucha - ćwiczenia na piłce stabilizacyjnej, na BOSU, na jednej nodze.

2. Trening każdego dnia


Jeśli codziennie ćwiczysz brzuch, prawdopodobnie twoje mięśnie są przemęczone. Nie jest prawdą, że muskulatura brzucha jest wyjątkowa i że należy ją wzmacniać codziennie. To są takie same mięśnie jak wszystkie inne i potrzebują czasu na regenerację po wysiłku. Po intensywnych ćwiczeniach trzeba im dać nawet 48 godzin odpoczynku. W tym czasie zdążą się wzmocnić i zregenerować.
Prawidłowy trening mięśni brzucha obejmuje najczęściej 2-3 dni treningowe w tygodniu i nie są to dni bezpośrednio po sobie następujące. Nie zawsze więcej znaczy lepiej, a wprzypadku mięśni brzucha nadmiar ćwiczeń może grozić kontzują pleców.

3. Unikanie treningu kardio


To typowy błąd, jaki w treningu na brzuch popełniają mężczyźni! Nie ma znaczenia jak mocno będziesz męczył mięśnie brzucha treningiem siłowym. Oczywiście trening mięśni brzucha jest ważny, ale nie mniej istotne jest, by zadbać o zredukowanie tkanki tłuszczowej, która je okrywa. Tego można dokonać jedynie poprzez regularny trening kardio (aerobowy lub jeszcze skuteczniej poprzez bardziej intensywny trening inetrwałowy), a także poprzez regularny trening siłowy całego ciała.

4. Unikanie wzmacniania innych partii ciała


Tułów to nie tylko mięśnie brzucha i pleców. W jego obrębie znajdują się też przyczepy mięśni z innych partii ciała, np. z ud. Na marginesie: mięsień prosty brzucha jest jednym mięśniem (nie ma jego górnej i dolnej części, choć wiele osób tak właśnie go postrzega). Charakterystyczny podział mięśnia na sześć części (tzw. sześciopak) jest wynikiem tego, że jest on poprzecinany ścięgnami, w których mają zakończenie inne mięśnie, sięgające innych części tułowia.
Wzmacnianie mięśni całego ciała jest bardzo ważne dla zachowania równowagi w sile i rozmiarach różnych partii mięśniowych. Poza tym, w każdym ćwiczeniu z ciężarami wolnymi udział biorą mięśnie brzucha, stabilizując tułów. Na dodatek trening siłowy całego ciała to dobre narzędzie wyszczuplające, jako że dźwiganie "żelastwa" pozwala spalać 6-10 kcal na minutę.
Brzuch - najważniejsza część naszego ciała
Mówi się, że w miłości liczy się piękno ducha, a nie ciała. Zaprzeczają temu najnowsze badania, które wskazują, że szukając partnera zwracamy uwagę na jego ciało, w szczególności brzuch. czytaj więcej

5. Fatalna dieta


Trening to doskonałe narzędzie do modelowania ciała, ale bez odpowiedniej diety, skazany jest na porażkę. Dieta jest szczególnie ważna dla osób, które chcą wyszczuplić brzuch. Objadanie się wysokoprzetworzoną, słodką żywnością to gwarancja, że brzuch zawsze będzie otłuszczony! Kilogram tłuszczu ma ładunek energetyczny o wartości 7716 kcal. Tyle trzeba spalić ponad to, co się je, aby "zgubić" 1 kg tłuszczu. Nie jest to wbrew pozorom "mission impossible". Wystarczy zrezygnować z wypijania litra słodzonego, gazowanego napoju dziennie (250 kcal) i przejść na piechotę 3-5 km (250 kcal) aby po dwóch tygodniach takiego "reżimu" spalić kilogram tłuszczu.
Można jeść do syta i być szczupłym, trzeba tylko jadać zdrowo i nie za dużo. Niestety nie da się jeść i pić wszystkiego na co ma się ochotę i zachować szczupłą talię - takich cudów nie ma.

6. Tylko dieta


Ograniczenie kaloryczności posiłków bez aktywności fizycznej to fatalny pomysł na modelowanie brzucha. Owszem, waga może spaść i to dość radykalnie, ale część z tej utraconej masy będzie pochodzić z mięśni, które są twoim sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę. Tylko prawidłowy sposób odżywiania się w połączeniu z treningiem zapewnia redukcję tkanki tłuszczowej z zachowaniem muskulatury na nie zmienionym lub wyższym poziomie.

7. Niechęć do szukania pomocy


Gdy masz wrażenie, że próbowałeś już wszystkiego, a nadal wygląd twojego brzucha pozostawia wiele do życzenia, czas najwyższy udać się do specjalistów - dietetyka i trenera fitness. Wybieraj takich, którzy mają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w swojej pracy. Taki specjalista z niejednym trudnym przypadkiem miał już do czynienia i zna sposoby na doprowadzenie opornych ciał do porządku.

Zawsze zanim rozpoczniesz ćwiczenia fizyczne, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na jakiekolwiek przewlekłe choroby, palisz, albo jesteś po 40 roku życia. Nie każdy program ćwiczeń nadaje się dla wszystkich.

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/uroda/fitness/news-7-bledow-w-treningu-na-miesnie-brzucha,nId,943969?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
1. Nadmiar tłuszczu z gromadzony w okolicy brzucha jest o wiele bardziej szkodliwy dla zdrowia niż tłuszcz zakumulowany w jakiejkolwiek innej części ciała. Zwiększa on ryzyko zapadnięcia na choroby serca, udary, cukrzycę typu II, demencję, Alzheimera, raka jelita grubego, syndrom metaboliczny, nadciśnienie. Można mieć genetycznie uwarunkowaną tendencję do gromadzenia się tłuszczu wokół brzucha, ale to w głównej mierze fatalny tryb życia sprzyja zwiększaniu się obwodu talii.
2. Jadanie tłustych potraw wcale nie jest główną przyczyną zbierania się tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej i pod skórą brzucha. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju pokarmu pochodzi nadmiar kalorii, jest on gromadzony pod postacią tkanki tłuszczowej. Czynniki genetyczne, dieta, wiek i styl życia - wszystkie te elementy decydują o tym, czy uda się zachować szczupłą talię, czy będzie się ona poszerzać. Na uwarunkowania genetyczne i upływ czasu nie mamy wpływu, ale rodzaj diety i aktywność fizyczna to czynniki, nad którymi możemy sprawować kontrolę i warto to robić.
W superformie: 10 prostych sposobów na płaski brzuszek
Zauważyłaś, że po zjedzeniu niektórych potraw spódniczka zaczyna cię cisnąć? czytaj więcej
3. Określenie "piwny brzuch" zawiera sporo prawdy. Częste spożywanie napojów alkoholowych, które są przecież wysokokaloryczne, utrudnia zachowanie płaskiego brzucha aż na trzy sposoby. Pierwszy to sama kaloryczność alkoholu - 1 jego gram ma niemal tyle samo kalorii, co gram tłuszczu. Drugi to fakt, że zajęta metabolizowaniem alkoholu wątroba, w mniejszym stopniu metabolizuje tłuszcz, co sprzyja się jego odkładaniu, także w okolicach talii. Trzeci aspekt niekorzystnego wpływu alkoholu na figurę polega na tym, że po wypiciu drinka pojawia się apetyt i często sprawia, że tracimy kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

Reklama

4. Wiedziałeś, że istnieje rodzaj tłuszczu, który potrafi zaprogramować organizm do magazynowania tłuszczu w okolicach brzucha? Taką zdolność mają tłuszcze trans, najczęściej zawarte w pewnych rodzajach margaryny, w słodkich wypiekach cukierniczych, w ciasteczkach czy w gotowych daniach, które wystarczy podgrzać w mikrofali.
5. W walce z tłuszczem brzusznym możemy pomagać sobie jedząc jagody i pijąc zieloną herbatę. Na łamach Journal of Nutrition pojawił się raport, który dowodzi, że picie zielonej herbaty połączone z aktywnością fizyczną przyspiesza odchudzanie. Zawarte w zielonej herbacie katechiny stymulują organizm do spalania tłuszczu, zwłaszcza z okolic brzucha. Podobne działanie mają jagody.
6. W wyszczuplaniu talii pomaga także dieta bogata w błonnik. Dlatego warto zastąpić wszystkie "białe" produkty ich razowymi odpowiednikami, a przy okazji ograniczyć ilość zjadanych cukrów prostych. Naukowcy dowiedli, że kontrola liczby spożywanych kalorii w połączeniu z dietą bogatą w produkty pełnoziarniste skuteczniej wyszczupla talią niż samo kontrolowanie kaloryczności diety.
7. Mężczyźni, ze względu na swój profil hormonalny, mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Kobiety raczej mają skłonność do tycia w biodrach i udach. W związku ze zmianami hormonalnymi po 40. roku życia nawet panie, które zawsze były szczupłe, zaczynają tyć, a tłuszcz gromadzi się właśnie w talii.
7 błędów w treningu na mięśnie brzucha
Ciężko pracujesz na siłowni nad tym, by twój brzuch był płaski z ładnie zarysowanymi mięśniami? Jeśli robisz tak od miesięcy, a rezultaty są znikome, musisz gdzieś popełniać błąd. Pomożemy ci go znaleźć. czytaj więcej
8. Nie jest prawdą, że najtrudniej jest pozbyć się tłuszczu z brzucha. Prawidłowo zaplanowane odchudzanie pozwala redukować ilość tkanki tłuszczowej z całego ciała, a więc i z brzucha. Oczywiście nie zawsze wszystkie części ciała w takim samym tempie pozbywają się nadmiaru tłuszczu - to kwestia genetycznych uwarunkowań, z którymi trzeba się pogodzić i uzbroić w cierpliwość.
9. Nie pozbędziesz się "opony" z talii, wykonując ćwiczenia na mięśnie brzucha, podobnie jak nie pozbędziesz się tłuszczu z ud, ćwicząc mięśnie nóg. Spalanie kalorii, a więc tłuszczu polega na wysiłku wielu mięśni, dlatego w procesie odchudzania stosuje się i trening kondycyjny (kardio, aerobowy, interwałowy) oraz trening siłowy całego ciała. Warto jednak pamiętać, że silne mięśnie tułowia, a więc i brzucha to gwarancja ładnej postawy - prostych pleców i wciągniętego brzucha - a więc sylwetki, na której nawet pewne niedoskonałości prezentują się bardziej korzystnie. Nie wierzysz? Stań przed lustrem i zobacz to na własne oczy. Nawet jeśli twój brzuch okryty jest warstwa tłuszczu, wygląda o wiele lepiej, gdy napniesz jego mięśnie, a przy tym wyprostujesz plecy.


Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/uroda/fitness/news-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-tluszczu-na-brzuchu,nId,955567?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox


1. Nadmiar tłuszczu z gromadzony w okolicy brzucha jest o wiele bardziej szkodliwy dla zdrowia niż tłuszcz zakumulowany w jakiejkolwiek innej części ciała. Zwiększa on ryzyko zapadnięcia na choroby serca, udary, cukrzycę typu II, demencję, Alzheimera, raka jelita grubego, syndrom metaboliczny, nadciśnienie. Można mieć genetycznie uwarunkowaną tendencję do gromadzenia się tłuszczu wokół brzucha, ale to w głównej mierze fatalny tryb życia sprzyja zwiększaniu się obwodu talii.
2. Jadanie tłustych potraw wcale nie jest główną przyczyną zbierania się tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej i pod skórą brzucha. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju pokarmu pochodzi nadmiar kalorii, jest on gromadzony pod postacią tkanki tłuszczowej. Czynniki genetyczne, dieta, wiek i styl życia - wszystkie te elementy decydują o tym, czy uda się zachować szczupłą talię, czy będzie się ona poszerzać. Na uwarunkowania genetyczne i upływ czasu nie mamy wpływu, ale rodzaj diety i aktywność fizyczna to czynniki, nad którymi możemy sprawować kontrolę i warto to robić.
W superformie: 10 prostych sposobów na płaski brzuszek
Zauważyłaś, że po zjedzeniu niektórych potraw spódniczka zaczyna cię cisnąć? czytaj więcej
3. Określenie "piwny brzuch" zawiera sporo prawdy. Częste spożywanie napojów alkoholowych, które są przecież wysokokaloryczne, utrudnia zachowanie płaskiego brzucha aż na trzy sposoby. Pierwszy to sama kaloryczność alkoholu - 1 jego gram ma niemal tyle samo kalorii, co gram tłuszczu. Drugi to fakt, że zajęta metabolizowaniem alkoholu wątroba, w mniejszym stopniu metabolizuje tłuszcz, co sprzyja się jego odkładaniu, także w okolicach talii. Trzeci aspekt niekorzystnego wpływu alkoholu na figurę polega na tym, że po wypiciu drinka pojawia się apetyt i często sprawia, że tracimy kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

Reklama

4. Wiedziałeś, że istnieje rodzaj tłuszczu, który potrafi zaprogramować organizm do magazynowania tłuszczu w okolicach brzucha? Taką zdolność mają tłuszcze trans, najczęściej zawarte w pewnych rodzajach margaryny, w słodkich wypiekach cukierniczych, w ciasteczkach czy w gotowych daniach, które wystarczy podgrzać w mikrofali.
5. W walce z tłuszczem brzusznym możemy pomagać sobie jedząc jagody i pijąc zieloną herbatę. Na łamach Journal of Nutrition pojawił się raport, który dowodzi, że picie zielonej herbaty połączone z aktywnością fizyczną przyspiesza odchudzanie. Zawarte w zielonej herbacie katechiny stymulują organizm do spalania tłuszczu, zwłaszcza z okolic brzucha. Podobne działanie mają jagody.
6. W wyszczuplaniu talii pomaga także dieta bogata w błonnik. Dlatego warto zastąpić wszystkie "białe" produkty ich razowymi odpowiednikami, a przy okazji ograniczyć ilość zjadanych cukrów prostych. Naukowcy dowiedli, że kontrola liczby spożywanych kalorii w połączeniu z dietą bogatą w produkty pełnoziarniste skuteczniej wyszczupla talią niż samo kontrolowanie kaloryczności diety.
7. Mężczyźni, ze względu na swój profil hormonalny, mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Kobiety raczej mają skłonność do tycia w biodrach i udach. W związku ze zmianami hormonalnymi po 40. roku życia nawet panie, które zawsze były szczupłe, zaczynają tyć, a tłuszcz gromadzi się właśnie w talii.
7 błędów w treningu na mięśnie brzucha
Ciężko pracujesz na siłowni nad tym, by twój brzuch był płaski z ładnie zarysowanymi mięśniami? Jeśli robisz tak od miesięcy, a rezultaty są znikome, musisz gdzieś popełniać błąd. Pomożemy ci go znaleźć. czytaj więcej
8. Nie jest prawdą, że najtrudniej jest pozbyć się tłuszczu z brzucha. Prawidłowo zaplanowane odchudzanie pozwala redukować ilość tkanki tłuszczowej z całego ciała, a więc i z brzucha. Oczywiście nie zawsze wszystkie części ciała w takim samym tempie pozbywają się nadmiaru tłuszczu - to kwestia genetycznych uwarunkowań, z którymi trzeba się pogodzić i uzbroić w cierpliwość.
9. Nie pozbędziesz się "opony" z talii, wykonując ćwiczenia na mięśnie brzucha, podobnie jak nie pozbędziesz się tłuszczu z ud, ćwicząc mięśnie nóg. Spalanie kalorii, a więc tłuszczu polega na wysiłku wielu mięśni, dlatego w procesie odchudzania stosuje się i trening kondycyjny (kardio, aerobowy, interwałowy) oraz trening siłowy całego ciała. Warto jednak pamiętać, że silne mięśnie tułowia, a więc i brzucha to gwarancja ładnej postawy - prostych pleców i wciągniętego brzucha - a więc sylwetki, na której nawet pewne niedoskonałości prezentują się bardziej korzystnie. Nie wierzysz? Stań przed lustrem i zobacz to na własne oczy. Nawet jeśli twój brzuch okryty jest warstwa tłuszczu, wygląda o wiele lepiej, gdy napniesz jego mięśnie, a przy tym wyprostujesz plecy.


Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/uroda/fitness/news-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-tluszczu-na-brzuchu,nId,955567?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
1. Nadmiar tłuszczu z gromadzony w okolicy brzucha jest o wiele bardziej szkodliwy dla zdrowia niż tłuszcz zakumulowany w jakiejkolwiek innej części ciała. Zwiększa on ryzyko zapadnięcia na choroby serca, udary, cukrzycę typu II, demencję, Alzheimera, raka jelita grubego, syndrom metaboliczny, nadciśnienie. Można mieć genetycznie uwarunkowaną tendencję do gromadzenia się tłuszczu wokół brzucha, ale to w głównej mierze fatalny tryb życia sprzyja zwiększaniu się obwodu talii.
2. Jadanie tłustych potraw wcale nie jest główną przyczyną zbierania się tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej i pod skórą brzucha. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju pokarmu pochodzi nadmiar kalorii, jest on gromadzony pod postacią tkanki tłuszczowej. Czynniki genetyczne, dieta, wiek i styl życia - wszystkie te elementy decydują o tym, czy uda się zachować szczupłą talię, czy będzie się ona poszerzać. Na uwarunkowania genetyczne i upływ czasu nie mamy wpływu, ale rodzaj diety i aktywność fizyczna to czynniki, nad którymi możemy sprawować kontrolę i warto to robić.
W superformie: 10 prostych sposobów na płaski brzuszek
Zauważyłaś, że po zjedzeniu niektórych potraw spódniczka zaczyna cię cisnąć? czytaj więcej
3. Określenie "piwny brzuch" zawiera sporo prawdy. Częste spożywanie napojów alkoholowych, które są przecież wysokokaloryczne, utrudnia zachowanie płaskiego brzucha aż na trzy sposoby. Pierwszy to sama kaloryczność alkoholu - 1 jego gram ma niemal tyle samo kalorii, co gram tłuszczu. Drugi to fakt, że zajęta metabolizowaniem alkoholu wątroba, w mniejszym stopniu metabolizuje tłuszcz, co sprzyja się jego odkładaniu, także w okolicach talii. Trzeci aspekt niekorzystnego wpływu alkoholu na figurę polega na tym, że po wypiciu drinka pojawia się apetyt i często sprawia, że tracimy kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

Reklama

4. Wiedziałeś, że istnieje rodzaj tłuszczu, który potrafi zaprogramować organizm do magazynowania tłuszczu w okolicach brzucha? Taką zdolność mają tłuszcze trans, najczęściej zawarte w pewnych rodzajach margaryny, w słodkich wypiekach cukierniczych, w ciasteczkach czy w gotowych daniach, które wystarczy podgrzać w mikrofali.
5. W walce z tłuszczem brzusznym możemy pomagać sobie jedząc jagody i pijąc zieloną herbatę. Na łamach Journal of Nutrition pojawił się raport, który dowodzi, że picie zielonej herbaty połączone z aktywnością fizyczną przyspiesza odchudzanie. Zawarte w zielonej herbacie katechiny stymulują organizm do spalania tłuszczu, zwłaszcza z okolic brzucha. Podobne działanie mają jagody.
6. W wyszczuplaniu talii pomaga także dieta bogata w błonnik. Dlatego warto zastąpić wszystkie "białe" produkty ich razowymi odpowiednikami, a przy okazji ograniczyć ilość zjadanych cukrów prostych. Naukowcy dowiedli, że kontrola liczby spożywanych kalorii w połączeniu z dietą bogatą w produkty pełnoziarniste skuteczniej wyszczupla talią niż samo kontrolowanie kaloryczności diety.
7. Mężczyźni, ze względu na swój profil hormonalny, mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Kobiety raczej mają skłonność do tycia w biodrach i udach. W związku ze zmianami hormonalnymi po 40. roku życia nawet panie, które zawsze były szczupłe, zaczynają tyć, a tłuszcz gromadzi się właśnie w talii.
7 błędów w treningu na mięśnie brzucha
Ciężko pracujesz na siłowni nad tym, by twój brzuch był płaski z ładnie zarysowanymi mięśniami? Jeśli robisz tak od miesięcy, a rezultaty są znikome, musisz gdzieś popełniać błąd. Pomożemy ci go znaleźć. czytaj więcej
8. Nie jest prawdą, że najtrudniej jest pozbyć się tłuszczu z brzucha. Prawidłowo zaplanowane odchudzanie pozwala redukować ilość tkanki tłuszczowej z całego ciała, a więc i z brzucha. Oczywiście nie zawsze wszystkie części ciała w takim samym tempie pozbywają się nadmiaru tłuszczu - to kwestia genetycznych uwarunkowań, z którymi trzeba się pogodzić i uzbroić w cierpliwość.
9. Nie pozbędziesz się "opony" z talii, wykonując ćwiczenia na mięśnie brzucha, podobnie jak nie pozbędziesz się tłuszczu z ud, ćwicząc mięśnie nóg. Spalanie kalorii, a więc tłuszczu polega na wysiłku wielu mięśni, dlatego w procesie odchudzania stosuje się i trening kondycyjny (kardio, aerobowy, interwałowy) oraz trening siłowy całego ciała. Warto jednak pamiętać, że silne mięśnie tułowia, a więc i brzucha to gwarancja ładnej postawy - prostych pleców i wciągniętego brzucha - a więc sylwetki, na której nawet pewne niedoskonałości prezentują się bardziej korzystnie. Nie wierzysz? Stań przed lustrem i zobacz to na własne oczy. Nawet jeśli twój brzuch okryty jest warstwa tłuszczu, wygląda o wiele lepiej, gdy napniesz jego mięśnie, a przy tym wyprostujesz plecy.


Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/uroda/fitness/news-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-tluszczu-na-brzuchu,nId,955567?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

5 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie opisałaś to zagadnienie. Same konkrety i ważne wskazówki. Widac, że znasz sie na rzeczy.
  Dużo osób podchodzi do treningów na opak, np dziewczyny chcące mieć smukłe nogi modelki robią przysiady z obciążeniami, a te które chcą zgubić tłuszcz z brzucha zabierają się za 6 Weidera. U niektórych te stereotypy są naprawdę mocno zakorzenione...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:) Właśnie sama zastanawiałam się nieraz nad tym tematem więc postanowiłam zgłebić troszkę wiedzy o tym. Cieszę się że moja wiedza komuś może się przydać:)

   Usuń
  2. podpisuję się pod wypowiedziom Agaty:) ze stereotypami ciężko jest walczyć, zawsze znajdzie się ktoś do kogo nie da się przemówić i zmienić toku myślenia

   Usuń
 2. ĆWICZENIA I ICH OPIS / CAŁY ARTYKUŁ: MERYTORYCZNIE ŚWIETNE, INTELIGENTNE! *****
  NALEŻY TYLKO DODAĆ KWESTIĘ ODŻYWIANIA PRZY TAKIEJ AKTYWNOŚCI I PAMIĘTAĆ, ŻE.
  _______________________________________________________________________________________________________
  PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
  Tzw. dla współczesnego człowieka powinna akceptować wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone reguły. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

  WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
  Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

  A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2, WAŻNA JEST WIEDZA:
  Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH WĘGLOWODANÓW, WYSOKICH WĘGLOWODANÓW; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu decydować o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

  KOD 7 TJ. BIAŁKA, TŁUSZCZE, WĘGLOWODANY, WITAMINY, SKŁADNIKI MINERALNE, BŁONNIK, WODA:
  Wymienione substancje są niezbędne do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo, komórki odpowiednio się tworzyły i regenerowały, w przeciwnym bowiem razie nowo powstające, są coraz gorszej jakości, w wyniku czego dochodzi najpierw do dolegliwości, następnie do rozlicznych chorób, szybkiej starości, aż w końcu do przedwczesnej śmierci. Długość życia komórek jest zróżnicowana np. leukocyty (białe krwinki) żyją około 10 dni, niektóre kubki smakowe na języku tylko kilka godzin, komórki mięśni kilka miesięcy, a komórki kości żyją aż 7-8 lat. W naszym organizmie następuje ciągły proces odnawiania się, czyli odbudowy. Aby mógł on przebiegać racjonalnie, musi być dostarczony materiał do budowy tychże komórek. Materiałem są oczywiście związki pokarmowe i składniki odżywcze, pozyskiwane przez nasz organizm wraz ze zjadanym pożywieniem.

  W ODŻYWIANIU PODSTAWOWYM ZAŁOŻENIEM JEST TO CO JEMY, A NIE O KTÓREJ GODZINIE I W JAKICH PORCJACH:
  Organizm zakodowany jest genetycznie tak, aby oddziaływać na spożyty produkt żywnościowy adekwatnie co do składu tego produktu i wobec którego poszczególne narządy organizmu wykonują; zaprogramowane ewolucyjnym życiem na Ziemi reakcje (wyuczone przez miliony lat). Nieistotnym czynnikiem jest godzina, a pomniejszym ilość spożywanego pokarmu: liczy się zawsze skład pierwiastkowy „produktu” zjedzonego przez człowieka. Wszystkie czynniki inne niż skład mają znaczenia drugorzędne i można je nawet wstępnie pominąć. P. S. Pora spożywania posiłków nie jest istotna, a ich ilość powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb organizmu.

  _______________________________________________________________________________________________________

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

Wszelkie opinie są bardzo pomocne w prowadzeniu bloga :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...