poniedziałek, 13 maja 2013

Narodziny fitnessu.
Fitness od angielskiego Fit, czyli pasować, dopasowany,rozumiany jako:

forma aktywności fizycznej,
filozofia życia, a także
styl życia(sposób zachowania, nawyki żywieniowe, aktywność w życiu codziennym, unikanie używek, odpowiednie proporcje pomiędzy pracą i wypoczynkiem, odporność na sytuacje stresowe, regularność codziennych zajęć i cała gama pochodnych zachowań wpływających na poziom zadowolenia z życia)

F- flexibility elastyczność
I – independence niezależność
T – taste of life smak życia
N – naturality naturalność
E – energy energia
S – strenght siła
S – stop aging strategy of life sposób,strategia mająca na celu opóźnienie procesów starzenia.
 Badacze upatrują początków fitnessu już w starożytnej Persji, gdzie prawie 4000 lat p.n.e. mężczyźni przechodzili rygorystyczny trening na potrzeby armii i podbijania sąsiednich narodów, przyczyniały się również do rozwoju i ich propagowania pośród ludności cywilnej.

Chiński filozof Konfucjusz zachęcał do udziału w regularnych ćwiczeniach fizycznych.To właśnie w Chinach narodziło się Kung Fu

Indie bazując na swoich wierzeniach religijnych wytworzyły system gimnastyki fizyczno-duchowej zwany jogą.

Starożytni Grecy również upowszechnili aktywność fizyczną czyniąc z niej swoistą sztukę a także organizowali międzynarodowe igrzyska olimpijskie.. Wykonywane ćwiczenia służyły propagowaniu sportowej rywalizacji, co przyczyniało się do stworzenia podwalin pod tworzenie efektywnych programów treningowych, których celem było osiąganie pożądanego celu.

Rzymianie przejęli ideę rywalizacji oraz przydatności ćwiczeń do celów wojskowych.
W Europie rycerstwo również zalicza się do tego typu .

Wiek XX był prawdziwą rewolucją jeśli chodzi o rozwój aktywności fizycznej społeczeństw.Powstawały szkoły, kluby, a nawet organizacje, które zajmowały się już w sposób profesjonalny kształtowaniem sylwetki i zdrowym trybem życia. Ludzie masowo zaczęli uprawiać wszelkiego rodzaju gimnastykę, pojawił się jogging i aerobik.Poprzednikiem FITNESS był AEROBIK (aero powietrze , bios życie, co oznacza, że aby być zdrowym, należy dostarczać organizmowi tlenu, a najlepiej uczynić to poprzez ruch).

Początków aerobiku możemy doszukać się w latach 60tych w USA i są one związane z nazwiskiem dr Kenetha Coopera który jest twórcą nazwy aerobik pod tym pojęciem krył kombinowany ruchowo wytrzymałościowy trening kosmonautów.

Kenneth Cooper , był lekarzem oraz trenerem w Narodowej Agencji Aeronautyki USA (NASA). Opracowywał on programy kondycyjne dla amerykańskich kosmonautów które były oparte na ćwiczeniach poprawiających wydolność układu krążeniowo oddechowego,by organizm był stale dotleniony, a mięśnie nie zakwaszały się.

Tak właśnie powstały ćwiczenia aerobowe (tlenowe).Dr Cooper nadał im nazwę „Aerobic” .Przeprowadził liczne badania na wielu tysiącach osób, które pozwoliły mu na stworzenie założeń aerobiku.W latach 70tych ubiegłego stulecia rozpropagowany na całym świecie, jako baza do ćwiczeń odchudzających


Opracował on i rozwinął podstawy treningu wytrzymałościowego, mając na uwadze trzy cele:

 • wypracowanie kondycji fizycznej jednostki, by mogła przeciwstawić się niekorzystnym efektom siedzącego trybu życia charakterystycznego dla człowieka XX wieku,
 • zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność wzmacniania układu krążenia i układu oddechowego,
 • udowodnienie, że trening polegający na wzmacnianiu mięśni jest niewystarczający z punktu widzenia ogólnie pojętej sprawności fizycznej, do której dążyć powinien współczesny człowiek.


Drugim i zarazem bardziej znanym symbolem aerobiku oraz ikoną ćwiczeń tego typu jest, popularna w czasach 80 aktorka Jane Fonda.

W 1979 roku, Jane podczas kręcenia filmu pt. "Chiński syndrom" złamała nogę. Musiała znaleźć szybki sposób na wyleczenie i zregenerowanie uszkodzonej nogi. Wybrała się do klubu, w którym prowadzono zajęcia gimnastyczne dla kobiet.Była ona prowadzona w szybkim tempie, w rytm dyskotekowej muzyki. Po tygodniu efekty były zadziwiające i noga aktorki wróciła do sprawności. Zauroczona aerobikiem otworzyła swój fitness klub FONDA'S STUDIO w Los Angeles. Występowała w telewizji, nagrywała kasety wideo i wydawał książki powodując ogromne zainteresowanie wśród społeczności fitnessem. Cała Ameryka była pod wrażeniem i ćwiczyła na olbrzymich salach i przed ekranami telewizorów.
Jacky Sorensen postanowiła zaspokoić klientów, których kondycja fizyczna była na bardzo wysokim poziomie wprowadziła 30-minutowy trening, ogromną ilość podskoków, częstą zmianę pozycji ćwiczeń, obroty, piruety. A wszystko po to, by szybko przekonać się, iż zajęcia te, o nazwie Hi impact, są wysoce kontuzjogenne. Miało to miejsce w latach 80′, kiedy to można powiedzieć o pewnego rodzaju regresie w tej dziedzinie sportu. Przez pewien czas aerobik czekał na kolejną osobę, która przywróci mu dawną świetność i poważanie wśród klienteli.

  Aerobik - mocno krytykowany - uratowała Amerykanka, była tancerka baletowa i właścicielka jednego z pierwszych centrów fitness w USA Karen Voight. Opierając się na rezultatach najnowszych badań naukowych przeprowadzonych przez uniwersytety w Los Angeles i San Diego, wprowadziła zajęcia typu hi-lo combo, czyli kombinacji zajęć typu hi (ze sprężynowaniem, podskokami o znacznej intensywności) z zajęciami typu lo (czyli bez podskoków, o charakterze statycznym) oraz choreografię, zmniejszając w ten sposób skutecznie obciążenie stawów i sprowadzając na instruktora obowiązek uczenia i zajmowania się podopiecznym. Stało się to na początku lat osiemdziesiątych i wtedy także pojawiło się słowo FITNESS o którym można mówić dzisiaj.

   Poprawa koordynacji, równowagi i wplecenie w zajęcia aerobiku choreografii o różnym stopniu trudności, zawdzięczamy kolejnej kobiecie - Judy Sheppard Misset. To dzięki niej w zajęcia aerobiku zostały wplecione różne kroki taneczne, takie jak mambo, cha-cha, elementy jazzu, baletu, funky i innych. Wreszcie trenujący fitness mogli nie tylko w czasie zajęć zmęczyć się, ale również poznać wiele różnych kroków tanecznych, a same zajęcia stały się bardziej różnorodne, ciekawe. Zainteresowanie tą formą rekreacji ruchowej stawało się, z miesiąca na miesiąc, coraz większe.    Do Europy aerobik trafił na początku lat osiemdziesiątych i przez kilka lat rozwijał się. Potem nastąpił okres stagnacji w związku z osłabieniem popularności tego ruchu na świecie. Wynikła ona z utraty wiary w sam system, który okazał się niedopracowany, źle stosowany, a przez to kontuzjogenny.


    W Polsce aerobik został rozpowszechniony 1981 roku dzięki Hannie Fidusiewicz, gimnastyczki i absolwentki AWF w Warszawie. Była ona pierwszą polką, która ukończyła specjalistyczny kurs aerobiku w Paryżu.
     
    Początkowo zajęcia prowadziła w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1983 roku otworzyła pierwszy w Polsce fitness klub Fitness Klub "POD SKOCZNIĄ" w Warszawie.    Od tamtego czasu liczba fitness klubów rosła z roku na rok. Otwierane coraz to nowszych miejscach na uprawianie aerobiku jest modne do dziś. Równolegle z zajęciami oferuje się siłownię jako alternatywę ćwiczeń dla mężczyzn, sauny itp.


    Dziś termin fitness rozpowszechnił się tak ,że można raczej mówić o pewnym stylu życia, który związany jest z ogólną aktywnością ruchową powiązaną z odpowiednią dietą. Dzięki fitnessowi wytworzyły się pewne trendy, które piętnują obecnie zasiedziały tryb życia. I dobrze, dlatego że wreszcie kondycja fizyczna i ogólne zdrowie stają sie wartością samą w sobie i są mocno pożądane przez całe rzesze chcących być "fit" ludzi.


    Tutaj można przeczytać trochę o narodzinach sportu:Narodziny sportu i kultury fizycznej.

    A tutaj o kulturystyce:Narodziny kulturystyki i tutaj

    9 komentarzy:

    1. fajna notka powiem ci że po przeczytaniu tego chce być FiT

     OdpowiedzUsuń
    2. ciekawy artykul:)
     aleksandra-fortuna.blogspot.com

     OdpowiedzUsuń
    3. noo widze że dzisiaj dużo teorii :)

     i love fit :)

     OdpowiedzUsuń
    4. Teoria nie zaszkodzi. Warto coś wiedzieć z tej strony skoro chcemy prowadzić taki styl życia.

     OdpowiedzUsuń
    5. Bardzo ciekawy post :) Wielu informacji mi dostarczył :)

     OdpowiedzUsuń
    6. Po raz kolejny - świetnie napisany post ;) chyba zgapię od Ciebie i swoje będę robiła bardziej przejrzyście ;)

     OdpowiedzUsuń
    7. Fajnie jest się dowiedzieć takich rzeczy, wszystko spakowane w jeden post :)

     OdpowiedzUsuń
    8. Bardzo ciekawy artykuł. Mało kto interesuje się takimi rzeczami, a warto to wiedzieć. Czytałem z bardzo dużym zainteresowaniem

     OdpowiedzUsuń

    Dziękuję za wszystkie komentarze :)
    Wszelkie opinie są bardzo pomocne w prowadzeniu bloga :)

    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...