środa, 20 stycznia 2016

Coach,psycholog,psychoterapeuta,psychodietetyk,psychiatra kto jest kim?

Czasami niektórzy potrzebują pomocy, lecz zastanawiają się do jakiego specjalisty się udać. Dziś napiszę o różnicach pomiędzy coachingiem, psychologiem,psychoterapeutą,psychodietetykiem i psychiatrą.

I choć nie jest to powód do zadowolenia (zależy dla której ze stron) to lekarze Ci mają coraz więcej pracy przez choroby związane z psychiką i duszą dzisiejszego społeczeństwa. 

Pośpiech,praca,perfekcjonizm,próba dorównania i spełniania oczekiwań,brak relaksu doprowadza ludzi do szaleństwa i w pewnym momencie do zagubienia. Gubią własne JA i nie wiedza co dalej robić ze swoim życiem. 

Im wcześniej uświadomimy sobie problem i zgłosimy się po pomoc,tym łatwiej będzie nam go wyleczyć zamiast chować go pod jeszcze większym nawałem obowiązku i udawać, że nic się nie dzieje.

Wszystko to co próbujemy wyprzeć i odrzucić rośnie w siłę i prędzej czy później dopadnie nas w najmniej oczekiwanym momencie (m.in. tak jak zaburzenia odżywiania

Umiejętność sięgania po pomoc wydaje się trudna
Większość z nas żyje w przeświadczeniu, że może to być oznaka słabości, przyznanie się do poczucia bezradności. Godzi to w ich ego,myślą że zostaje urażona ich duma.
Jednak uznanie tej potrzeby jest pierwszym krokiem do pomocy samemu sobie.
Coaching 


Jest to opcja dla osób które chcą po prostu podnieść standard swojego życia.
Coach pomaga w rozwoju osobistym bądź zawodowym, zwiększeniu efektywności działania, podnoszenia kompetencji.
 
Coaching polega więc na odkrywaniu i uwalnianiu uśpionych zdolności, możliwości, potencjału klienta. 

Rolą coacha jest pomaganie klientowi  w byciu jak najlepszym sobą.
Kiedy problem tkwi jednak głębiej należy zwrócić się po pomoc do jednego z poniższych specjalistów.Kim jest psycholog?

 
''Z definicji psycholog to „osoba posiadająca właściwe kwalifikacje do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu,wydawaniu dokumentów, zaświadczeń oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.''
 
Nie może przepisywać leków, może zasugerować konsultację psychiatryczną i/lub psychoterapię.
 
Do psychologa możemy wybrać się po poradę lub z problemami dnia codziennego np.: kłopoty w pracy, nieporozumienia z partnerem, kłopoty wychowawcze, apatia czy przygnębienie lub wtedy, gdy potrzebujemy diagnozy osobowości.


   

Kto może być psychoterapeutą?

 
Psychoterapia (od gr.psyche = dusza i therapein = leczyć) to rozmowa mająca na celu zdiagnozowanie  i rozwiązanie różnego rodzaju problemów osobistych z zastosowaniem przez terapeutę psychologicznych oddziaływań mających oparcie w jego wiedzy teoretycznej i doświadczeniu praktycznym.

Rolą terapeuty nie jest  ocenianie zachowań, przeżyć, myśli klienta. 
Terapeuta nie udziela dobrych rad i nie daje gotowych rozwiązań.
Natomiast dzięki tym spotkaniom klient lepiej poznaje siebie,  dowiaduje więcej się o motywach własnego postępowania w różnego rodzaju sytuacjach życiowych. 

Wiedza ta pomaga mu w lepszym rozumieniu swoich potrzeb, emocji  i myśli, zastosowaniu efektywniejszych środków do realizacji założonego celu.  
Dzięki spotkaniom z psychoterapeutą  klient uzyskuje nowe, inne  spojrzenie na własną osobę, relacje  z innymi, jak również  wypracowuje lepsze sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Do psychoterapeuty zwracamy się np.: z depresją, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami snu, zachowaniami obsesyjnokomulsywnymi czy objawami psychosomatycznymi lub wtedy, gdy po prostu chcemy poprawić jakość swojego życia, poznać siebie lepiej.
Psychodietetyk:


Współpraca z psychodietetykiem jest dobra  kiedy zawodzą mechanizmy kontroli i nie jesteśmy w stanie sami sobie z nimi dać rady. 
To znaczy: mimo naszych usilnych prób i chęci, żeby zrzucić zbędne kilogramy, nie udaje się to, ponieważ nie potrafimy wytrwać, np. w obietnicy nieobjadania się. 
Wtedy psychodietetyk pomoże przyjrzeć się sytuacji, znaleźć wszystkie czynniki leżące po stronie niepowodzenia oraz zastanowić się, jak z nimi sobie radzić.

Jest to (a przynajmniej powinno być) podejście holistyczne czyli należy patrzeć na problem całościowo to znaczy pamiętać o tym, że nadwaga lub otyłość mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego właśnie popularne diety cud nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie (i skutkują efektem jojo). Jeśli nie wiemy, co powoduje nasze problemy, walczymy na oślep.

Najpierw powinna nastąpić diagnoza problemu, w której uwzględnia się czynniki:   
biomedyczne (choroby, przyjmowane leki, dziedziczenie itp), 
środowiskowe (nawyki żywieniowe, styl życia, aktywność fizyczna, wsparcie społeczne),  
psychologiczne (poczucie wiary w sukces, poczucie własnej wartości, sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami czy umiejętność samokontroli.)
Kiedy wiemy, po której stronie leży problem, możemy zabrać się za jego rozwiązywanie. W jednym przypadku najpierw będzie musiał wkroczyć lekarz, jeśli są zaburzenia układu hormonalnego, w innym pomoże psycholog (np. niskie poczucie wiary w sukces), a dopiero potem dietetyk z planem zmiany nawyków żywieniowych.


 

Kto to jest psychiatra?

 
Psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne, a potem specjalizację z psychiatrii. 
W pracy z pacjentami rozpoznaje objawy, stawia diagnozę, stosuje głównie środki farmakologiczne,ma możliwość wydawania dokumentów świadczących o stanie zdrowia psychicznego. 

Do psychiatry trafia się z poważnymi zaburzeniami osobowości, depresją, manią, schizofrenią.
 
Pomoc którejkolwiek z powyższych osób to nie jest powód do wstydu. 
Jest to lekarz taki sam jak chirurg,ginekolog,pediatra czy okulista. 
Różnicą jest jedynie to, że nie leczy on naszego ciała (choć często uzdrowienie wielu chorób jest pozytywnym skutkiem takich terapii) a skupia się na naszym wnętrzu psychicznym i duchowym. 
16 komentarzy:

 1. pogodzenie się z samym sobą jest najważniejsze w życiu pokachanie sobie i życie w zgodzie

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę psychologiem, ale będę robić również uprawnienia na coucha i terapeutę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ojoj... już pracując jako dietetyk miałam swojego pierwszego pacjenta który pomylił 'psychodietetyka' z 'psychologiem' ale... poradziłam sobie :) Pani wyszła bardzo zadowolona i co najważniejsze - otworzyła się... szkoda, że zastępstwo mi się już skończyło bo mówiła, że jeszcze do mnie przyjdzie :( :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i szczerze mówiąc, gdy dowiedziałam się że koniec mojej pracy to właśnie kontaktu z tą Panią było mi najbardziej szkoda... :(

   Usuń
  2. Pojęcia te są często mylone. Często zdarzają się przypadki że osoba przychodzi po pomoc do Dietetyka,lecz zaczynając wywiad i dotykając kwestii psychologicznych zdarza się, że to wystarczy aby zmienić kilka rzeczy w głowie,a samoczynnie rzeczy z jedzeniem zmieniają się same :)

   Usuń
  3. też! Ale ogólnie na psychodietetyce nas ostrzegali, że osoba chora psychicznie się tego boi i boi sie słowa psychiarta czy psycholog, a psychodietetyk brzmi bardziej ludzko...

   Usuń
 4. Przydatny wpis, na pewno pomoże komuś w potrzebie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam szczerze, że granice i rozróżnienia pomiędzy tymi zawodami nie były dla mnie jasne, zwłaszcza psychiatra i psychoterapeuta zawsze wydawali mi się jednym i tym samym. Dobrze, że o tym piszesz, bo to nie do końca łatwa sprawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się zatem że już trochę jaśniejsze stały się dla Cibie te pojęcia :*

   Usuń
 6. Świetny wpis, temat ludzkiej psychiki jest moim zdaniem bardzo delikatny, a Ty uchwyciłaś istotność wizyty u specjalisty bardzo trafnie. Naprawdę, to jeden z lepszych i przydatniejszych wpisów, na jakie w ogóle trafiłam w internecie :) Brawo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałam się w skrócie opisać różnice w poszczególnych zawodach i jeśli wpis przydał się i został tak pozytywnie odebrany to bardzo mi miło,dziękuję :)

   Usuń
 7. A ja od siebie na prawdę polecam Silvets.Świetny produkt wspomagający odchudzanie.Żadne środki do tej pory mi nie pomagały.Wiadomo,że samo nie zrobi się nic,ale wiele zawdzięczam temu preparatowi :) :)
  Można zamówić tutaj:
  http://nplink.net/zcUsivSx

  OdpowiedzUsuń
 8. musze to wypróbować ciekawy sposób !

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Wszelkie opinie są bardzo pomocne w prowadzeniu bloga :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...