poniedziałek, 1 lutego 2016

Cukier jak narkotyk. Co mają do tego opiaty?

Żeby lepiej zobrazować Ci co się dzieje przy próbach odstawienia cukru warto napisać o opioidach, które są środkiem uzależniającym i  ogłupiającym człowieka.Są one nie tylko w alkoholu czy narkotykach,ale i w cukrze który staję się legalną używką która niszczy tak samo jak obie poprzednie.

Opioidy do grupa substancji naturalnych, półsyntetycznych i syntetycznych, które działają agonistycznie (pobudzająco) na receptory opioidowe. 

 • Naturalne opioidy uzyskane z maku nazywane są opiatami. 
 • Główne opiaty to Morfina, Kodeina, Tebaina, Papaweryna. 
 • Półsyntetyczne opioidy to leki przeciwbólowe przepisane na receptę takie jak Dilaudid, Hydrocodone (Vicodin), Oxycontin (oksykodon). 
 • W pełni syntetyczne opioidy to: Fentanyl, Demerol, Methadone.

Uzależnienie od opiatów (opioidów) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego, która wynika z ciągłego stosowania opiatów (opioidów ). Wyraźne uczucie euforii wytwarzane przez opioidy prezentuje wysokie ryzyko rekreacyjnego wykorzystania przez wielu ludzi. Chęć zażycia opioidów zwłaszcza do uzyskania odczucia haju prowadzi do uzależnienia od opiatów .
Uzależnienie od opioidów jest poważnym problemem medycznym i społecznym. - See more at: http://www.heroindetoxeurope.com/pol/uzale%C5%BCnienie-od-opiat%C3%B3w#sthash.zR4doIaG.dpuf

Uzależnienie od opiatów (opioidów) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego, która wynika z ciągłego stosowania opiatów (opioidów ), aby podwyższać uczucie euforii inaczej tzw. haju,zmniejszyć percepcję na ból,odczuć senność oraz ciężkość kończyn co w dłuższym stosowaniu prowadzi do depresji oddechowej,wyższej temperatury ciała,suchości w ustach. Choć stan ten może trwać od kilku godzin gdzie człowiek nie funkcjonuje normalnie,to długoterminowo skutkuje to uzależnieniem,bo naturalne wytawrzanie endorfin w mózgu zostaje zastąpiąne dostarczaniem ich z zewnątrz,a następnie domaga się ich więcej i więcej...

Opioidy działają poprzez przyłączanie do receptorów opioidowych, które znajdują się głównie w ośrodkowym układzie nerwowym i przewodzie pokarmowym.Kiedyś opiaty wykorzystywane były na uśmierzanie bólu,dzisiaj,no cóż poniekąd też,ale nie takiego jak trzeba.  
Ludzie boją się bólu związanego z życiem codziennym więc szukają wszelkich rozwiązań w używkach i czymś co przyniesie im radość oraz odczucie pozornego szczęścia.Najczęstsze objawy uzależnienia od opioidów są następujące:
Niekontrolowana chęć zażycia narkotyku i obsesyjne myśli o jego uzyskaniu i stosowaniu,
zmiany osobowości, 

pozbawienie emocjonalności,
chroniczne zmęczenie,
problemy finansowe,
słaba wydajność w pracy lub szkole,
zaniedbywanie obowiązków rodzinnych,
izolacja społeczna,
nerwowość, zmiany nastroju,
bezsenność,
bóle głowy,
zapominanie,
zmiana nawyków żywieniowych,
utrata masy ciała,
nudności,
obrzęk twarzy,
drżenie rąk. 
Nagłe zaprzestanie spożycia opiodu prowadzi do jeszcze innego traumatycznego stanu,czyli zespołu abstynencyjnego odstawienia alkoholu/narkotyku/cukru:
silny ''głód'' używki,
lęk, 
niepokój, 
pobudzenie, 
łzawienie,
ziewanie,
kichanie,
ślinotok, 
biegunka, 
uporczywy katar, 
nudności, 
wymioty, 
zawroty głowy, 
tachykardia, 
wzrost ciśnienia tętniczego, 
gorączka,
nudności i wymioty,
bóle stawów,mięśni i kości,
podwyższone ciśnienie,
zaburzenia snu,
zmiany nastroju,
odczuwanie na przemian zimna i gorąca, 
kurczowe bóle brzucha,Polecam poczytać jeszcze coś o uzależniającym jak narkotyk cukrze w poniższych artykułach:


 

Jakie spustoszenia wytwarza cukier:


Co więc robić?

To wszystko wydaje się straszne? Nie. Starszne jest tkwienie w tym iluzorycznym stanie chwilowej euforii. 
I choć nie ma jednego sposobu takiego samego dla wszystkich to pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie że ma się problem i przyznanie się do niego.


Drugim krokiem powinien być detoks. Całkowite odstawienie używki! Nie ma że troszeczkę,nie ma że od jutra! Całkowicie out,koniec,basta! To jest pierwszy niezbędny krok bez którego żadne inne metody nie pomogą. To jedynie Twoja decyzja więc powiedz czy chcesz z tego wyjść? Polecam zapoznać się z ideą detoksu prowadzonego przez Cook It Lean.


Jeśli zrozumiałeś,to trzecim krokiem będzie podjęcie terapii,programu doradczego jeśli nałóg dotyczy zaburzeń odżywiania,alkoholu lub narkotyków.Czwarty krok może być zastosowanie zdrowszych zamienników o których pisałam oraz zamiast cukru wybrać ksylitol czy erytrytol które nie podnoszą insuliny z racji niskiego IG. Polecam też akcję Agnes i Nesebskiej na bezbolesne usuwanie cukru klik and klik.


Piąty krok? To szukanie swojego sposobu na życie BEZ NAŁOGU.


I szósty krok to zadbanie o redukcje stresu oraz by się nie przetrenowywać szczególnie w okresie początkowego odstawienia.Zazwyczaj nałogi ciągną za sobą kompulsywne zachowania i autodestrukcje. 
Jak już pisałam opiaty działają źle na OUN (ośrodkowy układ nerwowy) wiec jeśli dodatkowo dowalisz do tego stres i przetrenowanie to twój układ nerwowy siadzie i zamiast wyjść z nałogu zaczniesz kręcić się kółko.
8 komentarzy:

 1. A bez cukru życie też może być super i słodkie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak, cukier nieźle uzależnia :( sama będę z nim teraz walczyć

  OdpowiedzUsuń
 3. 'tylko dziś zjem małego cukierczka' a następnego dnia... :D tylko cukiereczki bym jadła hihi :) Czekam z utesknieniem na tłusty czwartek, zjem dużo pączków oblepionych lukrem 'dopozygania' :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja odstawiłam cukier bez bólu i specjalnej filozofii. Teraz nie słodzę praktycznie niczego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. aż człowiekowi słabo jak to przeczyta :O

  OdpowiedzUsuń
 6. To fakt cukier uzależnia... Od 6 lat nie dosładzam herbaty a co najlepsze po tych 6 latach herbata słodzona jest dla mnie nie do wypicia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiadomo, że cukier to syf, a nadal ciężko się od niego uwolnić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko trzeba pamiętać że cukier to nie tylko słodzenie herbaty czy kawy..:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

Wszelkie opinie są bardzo pomocne w prowadzeniu bloga :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...